ODKAZY

Co dělali skauti v létě 2013 Tisk článku  

PRÁZDNINOVÉ AKCE JEVÍČSKÝCH SKAUTSKÝCH ODDÍLŮ 2013

Skautský rok utekl jako voda, a tak bych rád opět seznámil čtenáře Jevíčského zpravodaje s pro nás programově bohatým létem 2013. Uskutečnili jsme 2 běhy letních stanových táborů, jichž se zúčastnilo celkem 52 dětí z Jevíčka a Moravské Třebové. Následovala vysokohorská expedice do Rakouských Alp pro skauty; krátké táboření s partnerským oddílem z Německého Rottenburgu a roverská cesta na sever – krajinou Švédských jezer.
 
Vše začalo počátkem letních prázdnin VLČÁCKÝM TÁBOREM s etapovou hrou na téma „Hvězdná brána - Stargate“. Hlavním úkolem bylo nalezení goauldské základny – její místo bylo napsané v zašifrované zprávě, jednotlivé družiny každý den nějakým způsobem (např. od hodných mimozemšťanů, kterým pomohli) získávali písmenka ze šifry. Nejprve si kluci museli sami postavit celý tábor = podsadové stany, hangár, sněmovní tee-pee, polní koupelnu, stožár a slavnostní ohniště. Pak následovaly „vstupní testy“ do týmů SG = zkoušky hmatu, čichu, zraku, odhadu, fyzické zdatnosti, přesnosti, orientace a šifrování. Večer pak proběhlo rituální předání uniformy (vlastnoručně batikovaných triček), air-softové zbraně + střeliva, zařazení do družiny (SG týmu), ukázání hvězdné brány, předání česko-goauldského slovníku… V dalších dnech SG týmy plnily různé mise jako například stopování Goauldů, stavba vesmírné lodě, ochrana Země před nálety goauldských plavidel a útoky jiných mimozemšťanů. Po splnění všech misí účastníci získali adresu brány na goaulské základně, kde po veliké bitvě následně vysvobodili uneseného generála Hemonda. Odměnou jim bylo nalezení hromady sladkostí v goaulském skladu, a tak mohla začít tradiční velkolepá hostina.
 
V půli července 2013 se na DÍVČÍ TÁBOR vydaly skautky z Jevíčka a z Moravské Třebové, aby završily tento SKAUTSKÝ ROK ve velkém stylu. Tentokrát světlušky a skautky putovaly do dávných časů, do antiky, aby prozkoumaly a prožily Staré řecké báje a pověsti podle Eduarda Petišky. Mladé Řekyně například navštívily Olymp, kde sídlí bohové, podsvětí, kde musely uplatit převozníka Chárona, Spartu, kde zažily pravou sparťanskou výchovu na vlastní kůži, zúčastnily se bojů o bájnou Tróju a pomocí nitě se dostaly ven z labyrintu v Knossu. Celý tábor se nesl v krásné atmosféře, snad i díky tomu, že ani jednou nezapršelo.
 
Dne 18. srpna brzy ráno se skauti vydali na cestu k hranicím Rakouska s Itálií, přesněji do Stubaiských Alp. Tato akce byla otevřena i neorganizované mládeži. Po příjezdu se rozdělili na menší skupinky podle toho, co každého zajímalo. Např. pětičlenná chlapecká skupina s krycím jménem „Divočáci“ se první dva dny pokusila o zdolání hory Aperer Freiger (3262 m.n.m.), ale husté sněžení pod vrcholem je donutilo se otočit. Tento neúspěch je ovšem neodradil a o dva dny později se mohli zapsat do vrcholové knihy jiné třítisícovky - Rinnenspitze. Hezkým zpestřením bylo, když si všichni společně užili trochu zábavy v podobě koupání v ledovcové řece nebo když navštívili nejprudší bobovou dráhu v Rakousku. Byl to příjemný týden plný krásné přírody, kamarádství, čerstvého vzduchu a vezmeme-li v potaz teploty letošního léta, tak i vítaného ochlazení.
 
Po táborech jsme se s činovníky ještě vypravili do Telecího u Poličky, kde se skauty z Hlinska tábořil náš spřátelený oddíl z Německého Rottenburgu. Přijetí bylo více než srdečné, protože většina z nás se neviděla od posledního společného tábora před 5 lety.    Pomalu začínáme plánovat a připravovat další společný mezinárodní tábor, který by se měl uskutečnit v roce 2015 na východním Slovensku.
 
Pro starší věkovou kategorii roverů a roverek (mládež od 16 do 26 let) se uskutečnila EXPEDICE DO ŠVÉDSKA – krajinou jezer a dobrých lidí. Této akci bude věnován článek v následujícím vydání Jevíčského zpravodaje. 
 
Na příští léto již také chystáme naše klasické stanové tábory pro mladší členy - vlčata a světlušky. A hlavně se začínáme intenzivně připravovat na EUROCamp 2014 – velký mezinárodní tábor konaný 1x za 4 roky vždy v jiné zemi, tentokrát proběhne v ITÁLII nedaleko Říma.
 
Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se dětem 6x týdně dobrovolně a bezplatně věnují na pravidelných skautských schůzkách během školního roku, na skautských výpravách a konečně na skautských táborech během léta. Rovněž děkuji všem, kteří podporují skautskou výchovnou činnost, neboť i díky nim se může rozvíjet pestrá nabídka aktivit, které připravují naše děti na aktivní vstup do života.
 
S činností skautských oddílů v Jevíčku se můžete rovněž seznámit prostřednictvím webových stránek www.skaut-jevicko.sweb.cz.
 
 
za jevíčské oddíly Mgr. Petr Votroubek, Nikola Weiglová a Leoš Valenta
VYHLEDEJ
 
INFO
Dnes je: 18.červenec 2018
18 : 29 : 30
Dnes má svátek Drahomíra
ANKETA
Žádná anketa nebyla publikována.
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
© www.jevicko.cz a TH SOFT 2018
Všechna práva vyhrazena.
webdesign: |TH SOFT|
graphics: |Grafika Matys|
created by Jiří Trojan 01/2011