ODKAZY

Pamětní deska Petra Müllera Tisk článku  

PAMĚTNÍ DESKA PETRA MÜLLERA

V pátek 3. 10. 2014 proběhlo ve skautské klubovně jevíčských oddílů odhalení pamětní desky Petra Müllera.
 
Jedná se o původní desku z pomníku ve Smolenském údolí. Pohnutý osud, jako Petr Müller, měla i tato deska. Jevíčští skauti ji nechali v roce 1947 odlít u firmy Českomoravská Kolben-Daněk. Deska je bronzová a na tu dobu stála nemalou sumu 3.885,-Kč. K demokracii vychovávající skauting byl komunistickému režimu trnem v oku, podobně jako nacistům. Proto byla deska v sedmdesátých letech z pomníku vytržena. Jen zásluhou statečných lidí byla zachráněna před úplným zničením a dobře uschována. Ukryta na půdě u Loubalů čekala na návrat svobody.
 
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 jsme mohli opět na pomník Petra Müllera umístit skautskou lilii.
 
Loubalovi nechali poškozenou desku opravit a čekali na vhodnou příležitost, aby mohla být opět umístěna na důstojném místě. Touto příležitostí bylo výročí 70ti let od popravy Petra Müllera.
 
PETR MÜLLER – byl předválečným vůdcem skautů v Jevíčku. Za války jej nacisté popravili, když mu bylo pouhých 27 let. Byl bezpochyby statečným člověkem, věděl, že ho to může stát život a přesto byl činný v odboji. Měl tedy vzácnou vlastnost – schopnost dělat činy, jež pomůžou ostatním. Jednoduše řečeno – plnil svůj skautský slib na 100%.Statečnost se nedá dělit na kousky - buď je, nebo není.
 
Petr zemřel proto, abychom my mohli žít....
 
Mgr. Petr Votroubek
 
VYHLEDEJ
 
INFO
Dnes je: 16.červenec 2018
10 : 32 : 38
Dnes má svátek Luboš
ANKETA
Žádná anketa nebyla publikována.
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
© www.jevicko.cz a TH SOFT 2018
Všechna práva vyhrazena.
webdesign: |TH SOFT|
graphics: |Grafika Matys|
created by Jiří Trojan 01/2011