ODKAZY

Ankety Tisk článku  

Zveřejňujeme výsledek ankety ke zpoplatnění parkování na Palackého náměstí v Jevíčku.
Uděleno: 568 hlasů PRO ZPOPLATNĚNÍ, 572 hlasů PROTI ZPOPLATNĚNÍ, 15 hlasů PRO VLASTNÍ NÁVRH ŘEŠENÍ. Výsledek ankety bude předán zastupitelstvu města k projednání. Více zde PDF


 

Anketa - Zavedení placeného parkování na Palackého náměstí

Vážení občané,
zastupitelstvo Města Jevíčka projednávalo na základě podnětu  Komise pro dopravu, dopravní obslužnost a bezpečnost Města Jevíčka otázku zavedení placeného parkování na Palackého náměstí v Jevíčku formou parkovacích automatů, které by mohly být instalovány u parkovišť  na náměstí. S tímto řešením se již částečně počítalo při rekonstrukci Palackého náměstí v roce  2010, kdy byly umístěny dopravní značky „ZÓNA PLACENÉ PARKOVIŠTĚ“, avšak tyto jsou zneplatněny oranžovým přeškrtnutím, dále byly v rámci projektu položeny zemní kabely pro budoucí napojení parkovacích automatů.

Důvodů ke zpoplatnění parkování je několik:

1. Redukce dlouhodobě parkujících vozidel na parkovištích, která zabírají místo ostatním návštěvníkům náměstí.
2. Motivace majitelů vozidel ke změně životního stylu, kdy řada řidičů zejména místních může vyrazit do centra města pěšky, což by mělo pozitivní dopad na ekologii i snížení provozu.
3. Ekonomický přínos do pokladny města, zisk by mohl být použit např. na snížení nákladů za komunální odpad a mohl by snížit každému občanu města roční poplatek za odpady, minimálně o několik desítek korun.
4. Každoroční náklady města na údržbu plochy náměstí.

Na Palackého náměstí se nachází cca 150 parkovacích míst, které je možné zpoplatnit.  Řešení by mohlo být následující: 
- první ½ hodina nebo celá hodina zdarma 
- dále poplatek 5,- Kč za hodinu parkování
- možnost prodeje ročních parkovacích karet v ceně cca 300 – 500 ,- Kč, tzn. při vystavené kartě za sklem vozidla řidič nemusí po celý rok kupovat parkovací lístky

Obdobný systém parkovacích automatů funguje v okolních městech, např. Moravské Třebové, Boskovicích nebo Konici  a domníváme se, že by mohl dobře fungovat i v Jevíčku. Na druhou stranu  však vnímáme např. názory majitelů provozoven  a obchodů na náměstí v Jevíčku, kteří se zavedení placeného parkování obávají. Očekávaný příjem z parkovacích automatů by mohl ročně činit několik set tisíc  korun.

Před takto závažným rozhodnutím zastupitelstvo pověřilo radu města vyhlášením veřejné ankety k dané problematice.

Proto Vás tedy prosíme o Váš názor, zda souhlasíte se zavedením placeného parkování na Palackého náměstí či nikoliv, případně máte jiný návrh k organizaci parkování  na náměstí nebo jiných lokalitách města. Váš názor můžete vyjádřit hlasováním na webu města v odkazu ANKETA nebo vystřihnout níže připravený anketní lístek a odevzdat jej v Turistickém informačním centru v Jevíčku nebo v Městské knihovně. Hlasování na webu i listinnou formou bude probíhat od 1. do 30. 9. 2017.

Za Váš názor předem děkujeme, vedení města Jevíčka.

 
VYHLEDEJ
 
INFO
Dnes je: 26.duben 2019
02 : 11 : 58
Dnes má svátek Oto
ANKETA
Jste pro omezení možnosti vystupování cirkusů se zvířaty ve městě Jevíčku? Více v PDF

1. ANO
2. NE
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
© www.jevicko.cz a TH SOFT 2019
Všechna práva vyhrazena.
webdesign: |TH SOFT|
graphics: |Grafika Matys|
created by Jiří Trojan 01/2011