ODKAZY

Prázdninové akce jevíčských skautských oddílů 2016 Tisk článku  

PRÁZDNINOVÉ AKCE JEVÍČSKÝCH SKAUTSKÝCH ODDÍLŮ 2016

Skautský rok utekl jako voda, a tak bychom rádi opět seznámili čtenáře Jevíčského zpravodaje s pro nás programově bohatým létem 2016. Uskutečnili jsme 2 běhy letních stanových táborů, jichž se zúčastnilo celkem 54 dětí z Jevíčka a okolí. Po nich ještě následovalo několik letních vzdělávacích akcí, na něž jsme se letos více zaměřili.

Vše začalo VLČÁCKÝM TÁBOREM v Jimramově - s etapovou hrou na téma „COMMANDOS“ = příprava na vylodění v Normandii v roce 1944. Hned první večer k nám zavítal samotný Winston Churchill, který vlčatům a skautům vysvětlil, jak probíhá výběr do elitní jednotky Commandos – kluci byli rozděleni do družin ALFA, BETA, GAMA a dostali „psí známky“. V následujících dnech program probíhal v rychlém tempu = vstupní zdravotní prohlídky a testování fyzické zdatnosti v rámci přijímače, výroba zbraní, soutěže o nejlepšího střelce, budování obraných stanovišť okolo tábora, úspěšné bránění tábora při nočním přepadu, špionážní mise v okolních obcích, bitva o stroj Enigma a rozluštění jeho kódu, maskovací workshop, celodenní výprava s cílem zničit německou vysílací stanici, dvoudenní výprava s nácvikem bivakování a samozřejmě velkolepý den D. Kluci z tábora odjížděli nadšení a všichni se již těší na příští léto, kdy se tematicky vydáme více do minulosti a světa fantazie - čeká nás etapová hra na motivy knihy „Pán prstenů“.

Bezprostředně na vlčácký tábor navazoval DÍVČÍ TÁBOR v Trhonicích věnovaný tématu „HOBIT“. V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit… Chystat tábor není úplně legrace, zvlášť když se Vám nahlásí téměř 40 účastnic. Jediná záchrana je, že v Jevíčku je tak silná základna činovnic a vedoucích. Začnete tím, že se čtyřikrát domluvíte na termínu s tím, že „teď už ale určitě“ musí všechny přijít, aby se dohodlo téma. Další háček… Zvolíme snad historické období, pohádku nebo sáhneme po nějakém fantasy? Není to lehká volba, musíme brát na vědomí věk účastnic, aby úkoly nebyly až moc jednoduché nebo naopak příliš vyčerpávající. Zvolíme téma, rozdáme povinnosti a role, svoláváme dílčí porady a sledujeme, jak program roste (většinou s přímou úměru jak se blíží termín tábora).

Letos Trhonice ožily přítomností světlušek a skautek téměř na 14 dní. Spolu s trpasličí Společností Thorina Pavézy se vydaly na cestu Středozemí, při které potkaly elfy, skřety, skalní zlobry, pavouky a dokonce pomohly získat zpět Horu (původní obydlí trpaslíků) a přemoci jednoho draka! Malé hobitky a trpaslice po celé putování provázelo nádherné počasí, zábavný program a úžasná atmosféra. Co se týká vedení, spoustu věcí jsme důsledně propracovaly a jsem za to velmi ráda, protože pro účastnice i pro vedení to byl jeden z nejlepších táborů.

V měsíci srpnu jsme se letos více zaměřili na vzdělávání - naši členové vyrazili na několik vzdělávacích akcí:

1) Rádcovský kurz sv. Jiří (pro vedoucí družin), kterého se od nás zúčastnili Matěj Šafář, Šimon Kouřil a Rostislav Němec. A co jim kurz dal: sílu vést družinu...; ukázal co v nich je...; inspiraci...; prožití toho nejryzejšího přátelství–bratrství...; prožití hustého příběhu...; výborné jídlo pro pořádný chlapy...; možnost zkusit si věci, co jinde nemohou...; pochopení, co to znamená chovat se jako rytíř...; možnost užít si pořádnou akci...; schopnosti předat dál to, co načerpali...

2) Lesní čekatelský kurz (pro začínající činovníky), kterého se od nás zúčastnili Tereza Spáčilová, Magdaléna Paroloková, Kristýna Kouřilová, Kristýna Živná, Petr Janíček, Pavel Vykydal a Filip Zádrapa. Cílem tohoto kurzu je mimo jiné příprava na složení čekatelské zkoušky, „zapálit“ frekventanty pro další činnost ve skautském hnutí a naučit je novým aktivitám, které mohou být přeneseny do domovských oddílů. Účastníci skládají tak zvanou „čekatelskou zkoušku“, která sestává z témat: Myšlenkové základy skautingu, Základy pedagogiky a psychologie, Základy metodiky skautské výchovy, Bezpečnost při práci s dětmi a mládeží, Zásady poskytování první pomoci, Základy organizace a práva a Základy hospodaření.

3) Lesní vůdcovský kurz (pro vůdce oddílů), kterého se od nás zúčastnily Anežka Votroubková a Štěpánka Rádková. Cílem tohoto kurzu je: formovat skautské vůdkyně a skautské vůdce a dobře je připravit na praktické vedení oddílu; pomocí tradičních prostředků skautských lesních škol (lesní škola jako vzorový tábor, nabitý a náročný program, prastaré skautské rituály apod.) poukázat na tvořivou sílu skautských tradic; propojovat moderní a tradiční přístup ke skautingu s důrazem na jeho duchovní rozměr; promýšlet úlohu skautingu v dnešní době. Obě dívky úspěšně složily „vůdcovskou zkoušku“, která sestávala z témat: Dítě v družině, Hospodaření, Komunikace a rétorika, Metodika, Myšlenkové základy, Osobnost skautského vůdce, Organizace, Personalistika, Právo, Táboření, Bezpečnost, Tělovýchova a Zdravověda. Složením vůdcovské zkoušky mj. získaly osvědčení MŠMT „Hlavní vedoucí dětského tábora“. 

Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se dětem 6x týdně dobrovolně a bezplatně věnují na pravidelných skautských schůzkách během školního roku, na skautských výpravách a konečně na skautských táborech během léta. Rovněž děkuji Městskému úřadu Jevíčko, Pardubickému kraji a všem, kteří podporují skautskou výchovnou činnost, neboť i díky nim se může rozvíjet pestrá nabídka aktivit, které připravují naše děti na aktivní vstup do života.

S činností skautských oddílů v Jevíčku se můžete rovněž seznámit na síti Facebook: skupina „Skautské oddíly Jevíčko“ 

za jevíčské oddíly Mgr. Petr Votroubek a Nikola Weiglová

VYHLEDEJ
 
INFO
Dnes je: 16.červenec 2018
10 : 30 : 12
Dnes má svátek Luboš
ANKETA
Žádná anketa nebyla publikována.
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
© www.jevicko.cz a TH SOFT 2018
Všechna práva vyhrazena.
webdesign: |TH SOFT|
graphics: |Grafika Matys|
created by Jiří Trojan 01/2011